SİZİ BİZ ARAYALIM
X
icon

SİZİ BİZ ARAYALIM
ORTAOKUL Haberler
Atatürk’ün Adana’ya Gelişinin 98. Yıl Dönümü
15 Mart 2021

        Ulusal bağımsızlık düşüncesinin,  Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün zihninde oluştuğu şehir olması, Adana’mız için büyük gurur kaynağıdır.

        Atatürk, şehre ilk defa Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanmasının ertesi günü, yani 31 Ekim 1918 tarihinde gelmiştir.  Atatürk’ün Adana şehir merkezini gerçek anlamdaki ilk ziyareti 15 Mart 1923 tarihinde olmuştur. Bundan dolayı Adana’ya gelişinin yıldönümü kutlanırken 15 Mart 1923 tarihi esas alınmıştır.   Bu geziler, Mondros Ateşkes Antlaşması’nın imzalanmasının ertesi günü Adana’ya gelen ve ülkenin geleceğiyle ilgili endişelere sahip olan Atatürk’ün belleğinde, şehrin özel bir yere sahip olduğunu da göstermektedir.

        Nitekim 1923 yılındaki ziyareti sırasında yapmış olduğu konuşmada bu konuya vurgu yaparak “Bende bu vakayiin ilk hissi teşebbüsü bu memlekette -bu güzel Adana’da- vücut bulmuştur.” demiştir. Bu sözüyle ateşkesin ertesi günü geldiği ve on bir gün kaldığı Adana’daki günleri hakkında önemli bir ipucu verdiği gibi şehrin Millî Mücadele tarihi içerisinde bilinmeyen bir yönünü de ortaya koymuştur. Bunun bilincinde olan Adanalılar da Atatürk’ün şehre gelişini dört gözle beklediler ve geleceğini öğrendikleri zaman günler öncesinden hazırlıklara başlayarak onu emsalsiz bir şekilde karşılamanın telaşı ve heyecanı içerisinde oldular.

        Biz de 15 Mart gününü Adanalılar olarak bitmeyen bir coşkuyla kutlarken emsalsiz bir tarihe sahip olmaktan dolayı onur duyuyoruz.

 

PAYLAŞ:
X