SİZİ BİZ ARAYALIM
X
icon

SİZİ BİZ ARAYALIM
Havuz

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ÖZEL BAŞKENT OKULLARI YÜZME HAVUZU

 

Kurumumuz bünyesinde yer alan yüzme havuzu, profesyonel, ısıtmalı, yarı olimpik bir havuzdur. Üyelik kaydıyla serbest çalışma yapılan yüzme havuzumuzda, çocuklara ve yetişkinlere yüzme kursları ve özel yüzme dersleri verilebilmektedir. Yüzme havuzu ile ilgili faaliyetler dört mevsim devam etmektedir. Bundan dolayı küçük yaş gruplarında sporcular yetiştirilmekte, okullar arası müsabakalara katılmakta ve okullarını başarıyla temsil etmektedirler. Yüzme kurslarımız aylık üyelikler şeklinde gerçekleştiğinden dolayı tek günlük girişlerimiz mevcut değildir. Yüzme bilen çocuklar ve yetişkinler aylık üyeliklerden faydalanarak spor amaçlı yüzebilir ve teknik yüzme çalışmalarımıza katılabilirler.

Yüzme havuzumuz 25 metre uzunluğunda, 12,5 metre genişliğinde 5 kulvarlı yarı olimpik bir eğitim havuzudur. Havuzun giriş bölümünün yarı 1,40 metre derinliğe, Daha güvenli ve etkin eğitim amaçlı yarıya kadar 1.40 m derinliğinde diğer yarısı 2 m derinliğindedir. Öğrenci, veli ve üye yakınlarının kullanması amacıyla geniş bir tribün ve havuzu görebilen bekleme salonumuz mevcuttur.

•        Havuz suyu sıcaklığı Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği 26-28 ºC‘dir. Ph seviyesi 7,2-7,4, klor seviyesi ise 1,0-1,50 arasındadır.

•        Havuzumuz Sağlık Bakanlığı Toplum Sağlığı Merkezi tarafından denetlenmektedir.

•        Aylık yapılan analizlerde su hijyeni ile ilgili kontroller periyodik olarak yapılmaktadır.

•        Eğitimler Beden Eğitimi Öğretmenliği lisans programı mezunu ve uzman antrenörler eşliğinde yapılmaktadır.

Okulumuz ilkokul ve ortaokul öğrencilerine birinci ve ikinci dönem beden eğitimi dersi öğretim programı kapsamında yüzme dersleri verilmektedir. Yüzme becerisine sahip okulumuz öğrencileri, havuzu haftanın belirli gün ve saatlerinde ücretsiz olarak kullanabilmektedirler. Amacımız yüzme bilmeyenlere yüzme becerisini kazandırmak, yüzme bilenlere ise stillerini geliştirebilecekleri fırsatlar sunmaktır. Atatürk’ün “Sağlam Kafa Sağlam Vücutta Bulunur” sözünden hareketle öğrencilerimizi hem sağlıklı hem de başarılı bir akademik kariyere sahip olmaları için ilkokul düzeyinden spor yapmanın faydalarını aşılamaktayız.

Yüzme kursları hakkında merak ettiğiniz diğer sorulara ulaşmak ve yüzme kurslarına katılmak için bize ulaşabilir ve randevu alabilirsiniz.HAVUZUMUZDA YAPILAN EĞİTİMLER

         ÇOCUKLAR İÇİN KURSLAR

         5-12 yaş aralığında olan öğrencilerimiz ile acemi (yüzme bilmeyen) grupları 6-7 kişi ve stil grupları (yüzme bilen) 10 kişi olacak şekilde kurslarımız mevcuttur. Kurslar  kurslarımız 1 saatlik derslerle haftada 2 çalışma toplam 8 saatlik dönemlerle bir ay sürmektedir; birkaç aşamadan oluşur. Eğitimler nefes tekniği ile kol ve bacakların kullanımına yönelik verilmektedir. Derslerde bu bölümler ayrı ayrı çalışılmaktadır. Bu temellerin atılması ve istikrarlı bir şekilde geliştirilmesi ile çocuklar yüzmeye başlayacaklardır. Yüzme öğrenen öğrencilerimize 3 farklı stil gruplarında kurslar düzenlenmektedir.

ÖZEL DERS

Bire bir özel yüzme dersleri kişinin psikolojisine, önceden yaşadığı korkulara, deneyimlere, fiziksel kapasitesine, suya karşı adaptasyonuna, bireysel yeteneklerine ve öğrenim süresine göre değişmektedir. Tabiî ki özel yüzme dersi almanız yüzme öğrenme sürenizi kısaltacaktır. Özel yüzme dersleri uzman eğitmen eşliğinde bire bir gerçekleşen 8 saatlik paket program halinde yapılmaktadır. Tek saatlik özel ders programımız bulunmamaktadır. Antrenman Eğitimi alarak yüzmeyi öğrenmiş, yüzme stillerini ve fiziksel yapısını geliştirmiş öğrencilerimizle yüzme antrenmanları yapılmaktadır. Haftada 4 çalışma iki hafta içi 2 hafta sonu bir aylık dönemlerle

STANDART YÜZME ÜYELİĞİ

Yetişkin ve çocuk yüzme dersleri aylık üyelik şeklindedir. Aylık üyeliklerdeki yüzme eğitimlerine katılım, haftada iki gün birer saat olarak organize edilmektedir. Aylık üyeliklerde ders programı sekiz ders saati olarak belirlenmiştir. Her ders 1 saat sürmektedir. Hafta içi veya hafta sonu programlarında size ayrılan sürede derslere katılma zorunluluğu bulunmaktadır. Aylık üyeliklerde girilmeyen derslerin telafisi yapılmamaktadır. Tek girişlik veya haftalık üyeliğimiz bulunmamaktadır.

SERBEST YÜZME ÜYELİĞİ

Serbest yüzme üyeliği sadece yüzme bilenler için geçerlidir. Sağlıklı yaşam ve spor amaçlı kullanılan serbest yüzme üyeliği (kurs almadan) bulunanlar, çalışma gün ve saatlerimiz içerisinde yüzme havuzunu kullanabilirler. Serbest üyelik ile standart üyelik ücretleri aynıdır.

ÖZEL DERS PROGRAMI

İlk ders başarılı bir eğitim süreci için çok önemlidir. Bu yüzden ilk gününüzü mümkün olduğu kadar rahat atlatmanız için en basit hareketler başarıyla yapılana kadar tekrar edilmektedir. İlk olarak öğretmen gözetiminde güvenli bir şekilde suya girerek ayaklarınızla havuz zeminine basılacaktır. Havuz kenarında yapacağınız nefes egzersizleri ile suya biraz daha alışmanız sağlanacaktır. Yapılan tüm egzersizler havuz kenarına tutunarak yapılmaktadır.

İkinci aşamada öğretmenin yardımı ile suda yatay pozisyonda durmaya çalışılacaktır. Bu çalışma en kolay alışacağınız hareketlerin başında gelmektedir. Bu harekette rahat ettiğiniz andan itibaren aynı pozisyonda ayaklarınızı çırpmaya başlayacaksınız. Öğretmeniniz hala size yardım ediyor olacaktır. Bu iki aşamada da zorlandığınız kısımlarda size özel pek çok çözüm seçeneğimiz bulunmaktadır. Öğrencilerimizin tamamı bu çalışmaları ilk gün tamamlamaktadırlar.

İkinci gün bu çalışmalar tekrar edilmektedir ancak ilerleme hızınız ilk günden daha iyi olacaktır. Öğretmeniniz size önceden bilgi vererek kademeli olarak yardımı azaltacak ve en sonunda hareketleri tek başınıza yapmaya başlayacaksınız. Durumunuza göre iki ya da üç gün sadece ayak vuruşu çalışacaksınız.

İyice pekişen ayak vuruşu çalışmalarının ardından kollarınız da devreye girecektir. Beş gün içerisinde nefesinizi tutabildiğiniz süre boyunca kötü de olsa yüzmeye başlayacaksınız.

Sırada zorlu nefes çalışmaları vardır. Yapacağımız çeşitli egzersizlerle beş gün boyunca serbest stil yüzerken nefes alma becerinizi geliştirmeye çalışacağız. Nefes çalışmalarına paralel olarak  serbest stil yüzme tekniğiniz de gelişecektir.

Üç ile beş gün arasında kollarınızı da kullanarak yüzmeye başladığınızda su yüzeyinde durabilme egzersizleri başlayacaktır. Aslında çok kolay olmasına rağmen tamamen sizin su içindeki rahat tavırlarınızla ilgili olan bu hareket için bolca deneme imkânımız olacaktır. On dersin sonunda da hedefimiz olan seviyeye ulaşacağız.

Yüzme Dersi Sonundaki Hedeflerimiz:

Hedef 1 : Denizde boyunuzu geçen derinlikte iskele veya tekneden suya girebilmek, 4-5 metre yüzebilmek, suda durup geri dönebilmek.

Hedef 2 : 16-20 metre uzunluktaki bir havuzda serbest stil yüzebilmek.

Yapacağımız on ders boyunca ne kadar erken bu iki hedefe ulaşırsak diğer yüzme çeşitleri ile o kadar fazla ilgilenme imkânımız olacaktır. Böylelikle ikincil hedeflerimiz olan kurbağalama, köpekleme ve sırtüstü yüzme, isteyenler için suya çivileme ve balıklama atlama çalışmalarına zaman ayrılabilmektedir.

Yapmayacaklarımız:

Öğretmeniniz sizi önceden uyarmadan elinizi bırakmamalısınız.

Suya atlamamalısınız.

Yaptığınız hareketi geliştirmeden bir sonraki adıma geçilmemelidir.

Alışkanlık oluşturmaması için yardımcı materyaller kullanılmamalıdır.

Not: Ders programınız size özel olacağı için programda ileri gitmeniz veya geri kalmanız durumunda bir gruba bağlı olarak çalışmak zorunda kalmayacaksınız. 
HAVUZ İRTİBAT Telefon : (0322) 239 51 68 Dahili :1147 - Çetin ARSLAN 1206 - Melek BÜYÜKALTAY Adres : Başkent Üniversitesi Özel Adana Başkent Okulları Huzurevleri Mah.77201 Sk. 01170 Çukurova

PAYLAŞ:
X