SİZİ BİZ ARAYALIM
X
icon

SİZİ BİZ ARAYALIM
LİSE Haberler
ANKARA ÜNİVERSİTE TANITIM VE KÜLTÜR GEZİSİ
11 Kasım 2022

Başkent Üniversitesi Özel Başkent Okulları 11. sınıf öğrencileri ile hem üniversiteleri tanıtmak hem de Ankara’nın tarihi yerlerini ve müzelerini ziyaret etmek için iki günlük Ankara gezisi gerçekleştirdi. Gezinin ilk gününde öğrencilerimiz Başkent Üniversitesi ve Orta Doğu Teknik Üniversitesini ziyaret etme imkânı buldu. Başkent Üniversitesi Rektörlüğünün üniversiteyi tanıtıcı sunumunun ardından öğrencilerimiz akademisyenler tarafından verilen tanıtım derslerine katıldı. Derslerde öğrencilerimiz istedikleri bölümler hakkında bilgi sahibi oldular, merak ettikleri soruları sordular.

Başkent Üniversitesinin kütüphanesi ve sosyal alanları ziyaret edildikten sonra kampüs içerisindeki Atatürk evi ziyaret edildi. Bu bina Atatürk'ün Selanik'ten İstanbul'a ailesi ile göçtüğünde tuttukları İstanbul Akaretlerde evin tüm ölçüleri korunarak yapılmış aynısıdır. Evde Atatürk, annesi Zübeyde Hanım, kız kardeşi Makbule (Atadan) Hanım, manevi oğlu Abdürrahim (Tuncak) Bey ve Sayın Tuncak'ın "Ayşe Abla" diye andığı bakıcısı ile 1919 yılına kadar yaşamışlardır. Atatürk Evi’ne Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İ. Haldun MÜDERRİSOĞLU gelerek öğrencilerimize bilgilendirici bir konuşma yaptı.

Orta Doğu Teknik Üniversitesine yapılan ziyaretimizde öğrencilerimiz üniversiteyi gezme ve tanıma imkanı bularak gezimizin ilk günü tamamlandı.

Gezimizin 2. gününde Anadolu Medeniyetleri Müzesi, Cumhuriyetimizin ilan edildiği 1. Meclis ve 2. Meclis ziyaret edildi. Öğrencilerimiz bu tarihi mekanları ziyaret ederken verilen bilgiler ile birlikte bir tarih yolcuğu yaşadılar. Gezimiz Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün huzurunda Anıtkabir ziyareti gerçekleştirilerek son buldu.

PAYLAŞ:
X