SİZİ BİZ ARAYALIM
X
icon

SİZİ BİZ ARAYALIM
LİSE Haberler
Nefes ve Kas Egzersizleri Etkinliği
27 Şubat 2020

Başkent Üniversitesi Özel Başkent Lisesi Rehberlik Servisi tarafından 12. sınıf öğrencilerinin sınav kaygılarını azaltmaya yönelik “Nefes ve Kas Egzersizleri Etkinliği” 26-27 Şubat’ta yapılmıştır. Yüksek kaygı, öğrencilerin başında kara bulut gibi dolaşmakta ve sınav başarılarını tehdit etmektedir. Sınav kaygısı ile başa çıkmak; bedensel, zihinsel ve davranış düzeyinde düzenleme ve çaba gerektirir.

            Gevşeme, bedenimizdeki gerilimden sistematik bir şekilde kurtulmaktır. Derinlemesine gevşediğimizde, motivasyonumuzu ve dikkatimizi daha fazla yoğunlaştırmaktayız. Bizler bu etkinlikte öğrencilerin bedenlerinin hangi bölgelerinde en çok gerilim yaşadıklarını fark etmelerini sağlayarak bu kasları nasıl gevşetebileceklerini öğrenmelerine yardımcı olmaya çalıştık.

Sınav kaygısı gerekli ve faydalı bir duygudur. Öğrenciyi öğrenmeye, bir amaç edinmeye motive eder. Öğrencilerimize bu etkinliğimizde faydalı olmayanın “yüksek ve aşırı kaygı” olduğu, aşırı sınav kaygısının başarısızlığa götüreceği anlatılmıştır. Kaygıyı orta düzeyde kontrol altına aldığımızda kaygının bizi olumlu etkileyeceği ifade edilmiştir.

PAYLAŞ:
X